Hanoi know-how 2.0

Cześć!

Przed Wami druga część poradnika Hanoi know-how, a w niej trochę o kupnie karty SIM, cenach produktów i miejscowej walucie. 🙂

2.1. kupno karty SIM

Tak jak pisałyśmy wcześniej – kupno karty SIM nie jest czymś niezbędnym, ale często bardzo się przydaje.

Główni dostawcy telefonii komórkowej w Wietnamie to:

▪ Viettel

▪Vinaphone

▪Mobifone

▪Vietnamobile

My zdecydowałyśmy się skorzystać z usług Viettela, bo jest to po prostu największa sieć w Wietnamie.

Podobnie jak w Tajlandii kupiłyśmy jedynie dane – pakiet 1.5 gb wyniósł nas 120 000 dongów (około 25 złotych) i  spokojnie wystarczył nam na ponad dwa tygodnie podróży.

Viettel oferuje również pakiety turystyczne, ale tak jak w przypadku Tajlandii… i w ogóle jak to z turystycznymi rzeczami bywa, niespecjalnie się one opłacają (głównie ze względu na krótką ważność pakietu).

Aby kupić kartę najlepiej udać się do oficjalnego salonu Viettela – w Hanoi jeden z większych salonów znajduje się w Old Quarter [ADRES] Przy kupnie należy okazać paszport, ponieważ wszystkie karty SIM są rejestrowane. Polecamy wybrać się do salonu, ponieważ pracownik pomoże Wam wybrać pakiet oraz doładować telefon (co bywa ciężkie, jeżeli wszystkie informacje przychodzą po wietnamsku) – zajmuje to dosłownie 10 minut.

 

2.2. waluta i ceny podstawowych produktów

Walutą obowiązującą jest wietnamski dong. W Wietnamie możemy, choć przez chwilę poczuć się jak milionerzy – rzadko zdarza się, aby w codziennym życiu dysponować taką gotówką… W czasie podróży po Wietnamie potrzebne nam będą setki tysięcy, a nawet miliony, ponieważ ceny sięgają od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów dongów

Przelicznik [04.07.2017]:

10 000 dongów = 1,63 złotego

1 złoty = 6100 dongów wietnamskich

Co do cen, są one zdecydowanie wyższe niż w Tajlandii… choć nie jest to akurat nic zaskakującego (Tajlandia to zdecydowanie najtańszy kraj w regionie!). Oczywiście, trudno powiedzieć, aby było bardzo drogo, ale ceny, zarówno na straganach, jak i w sklepach, są stosunkowo wyższe.

Warto więc dobrze rozplanować budżet!

 

2.3. gdzie kupować?

W przypadku budżetowej podróży do Tajlandii odpowiedź była prosta – stragany + 7 eleven. W przypadku Wietnamu jest nieco gorzej, bo jak zauważyłyśmy, ceny są zdecydowanie wyższe.

Na wejście polecamy Circle K, głównie dlatego, że nie ma dla niego specjalnej alternatywy, no chyba że znajdziemy jakiś typowo wietnamski sklepik bądź super market, to przy odrobinie szczęścia będzie tam taniej.

Oczywiście, są też 7 eleven, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w Tajlandii.

Warto również porozglądać się po ulicznych straganach, aczkolwiek nie spodziewajmy się takiej różnorodności produktów jak w Bangkoku. O ile w Tajlandii na każdym kroku można spotkać obwoźnego sprzedawcę z owocami, o tyle w Hanoi są oni raczej rzadkością – poza tym uważajcie, będą próbowali Was oszukać!

 

Ale o tym opowiemy Wam więcej w kolejnym wpisie, gdzie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy Hanoi to fajne miasto i czy w ogóle warto jechać do Wietnamu!

Stay tuned,

W/W

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s