Hanoi know-how 1.0.

Cześć!

Lato powoli się zbliża (zdecydowanie powoli, zważywszy pogodę!), więc to już ostatni dzwonek, aby pomyśleć o urlopie! Do tej pory opowiadałyśmy Wam o naszym pobycie w Tajlandii i choć koniec tej opowieści jeszcze nie nastąpił, to postanowiłyśmy, że już czas napisać co nieco o naszej drugiej tegorocznej destynacji – Wietnamie! Dlatego dzisiaj nieco o jego stolicy, czyli Hanoi know-how. 

1.1. Podróż do Hanoi

1.2. Wiza

1.3. Podróż z lotniska do centrum

 

1.1. podróż do Hanoi

Podróżując z Polski do Hanoi (i Wietnamu w ogóle), mamy dwie główne opcje:

  1. polecieć tam bezpośrednio, tj. z międzylądowaniem oczywiście, ale na jednym bilecie,
  2. polecieć przez Bangkok.

Oczywiście, znajdziemy bardzo wiele lotów z Europy do Wietnamu, ale są one, zwłaszcza w sezonie, stosunkowo drogie, zwłaszcza gdy porównamy je z cenami lotów do Bangkoku. Warto jednak obserwować ceny biletów (o najefektywniejszych sposobach kupowania tanich biletów pisałyśmy TUTAJ), zwłaszcza linie typu Qatar Airways. Dosłownie wczoraj widziałyśmy bardzo tani lot do Hanoi… Może to być jednak związane z katarskim kryzysem.

Jeśli jednak nie goni Was czas, to serdecznie polecamy drugą opcję, bo w końcu… zawsze dobrze spędzić kilka dni w Bangkoku! (;

Z lotniska Don Muaeng mamy kilkanaście lotów dziennie, rozmaitymi liniami m.in. AirAsia, NokAir, VietJet, Thai Airlines, JetStar – zazwyczaj najtańsze są oczywiście loty z AirAsia, które oczywiście są zazwyczaj spóźnione.

Ceny wahają się średnio między 120-300 złotych, zależy kiedy lecimy – możemy śmiało przyjąć, że około 200 złotych jest to standardowa, przyzwoita cena (co nie znaczy jednak, że nie da się polecieć taniej!).

#ProTip: Jeśli planujecie dłuższą podróż po Azji Południowo-Wschodniej warto również rozważyć opcję wjazdu drogą lądową od strony: Laosu, jeśli kierujemy się na północ Wietnamu, bądź Kambodży, jeśli jedziemy na południe, do Ho Chi Minh City (Sajgonu).

Jeżeli zdecyduje się na podróż lądową koniecznie zajrzyjcie na stronę Ambasady Wietnamskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat przekraczania granicy! 

 

1.2. wiza

Aby wjechać do Wietnamu potrzebna nam będzie wiza. Warto zająć się tym wcześniej, bo w przeciwieństwie do większości krajów tamtego regionu, Wietnam nie wydaje obywatelom polskim klasycznych wiz „on arrival”, czyli wiz przy wjeździe!

Przed przyjazdem zastanówcie się również, jaki rodzaj wizy potrzebujecie – jedno czy wielowjazdową, na miesiąc czy na trzy – różnią się one bowiem ceną.

 

Wizę wietnamską można uzyskać na kilka sposobów:

1. „oficjalny” – czeka nas wizyta w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Należy zabrać ze sobą paszport, wniosek o wizę, uiścić opłatę i już – po kilku dniach można zgłosić się po paszport z wizą. Ta opcja, choć „najbardziej sprawdzona” (bo oficjalna) jest jednak droższa od innych sposobów.

Cena: 250 / 300 złotych (wiza jedno bądź wielowjazdowa na 30 dni)

Czas oczekiwania: około 5 dni roboczych.

2) wiza internetowa – od 1 lutego tego roku Polska została jednym z 40 państw, które uczestniczą we wdrażanym właśnie programie e-wiz do Wietnamu. Zamiast wysyłać dokumenty pocztą, możecie uzyskać wizę wypełniając wniosek online. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://immigration.gov.vn

Zaznaczamy, że jest to stosunkowo nowa opcja, a projekt pełen jest powiedzmy… niedociągnięć. O wiele łatwiej skorzystać z trzeciej opcji!

3) przez agencję internetową – wizę, a w zasadzie „oficjalne zaproszenie” (tzw. promesę) do Wietnamu, bo właściwą wizę wbija Wam do paszportu urzędnik na lotnisku, możecie również kupić przez Internet.

Na czym to polega? Jak wspomniałyśmy, aby dostać się do kraju potrzebujemy oficjalnego zaproszenia, tj. znalezienia się na liście osób, które uprawnione są do otrzymania wizy. W Internecie znajdziecie wiele stron oferujących Wam załatwienie miejsca na takiej liście – jest to zdecydowanie tańszy sposób niż wysyłanie dokumentów do ambasady.

My skorzystałyśmy ze strony vietnamvisapro. Choć może wygląda nieco dziwnie, jest ona sprawdzona, bezpieczna, a wszystkie niezbędne dokumenty przyszły w ciągu kilku dni. Jedyne co musicie później zrobić, to wydrukować otrzymane papiery, mieć przy sobie zdjęcie paszportowe, paszport ważny minimum pół roku (!), a potem odstać swoje w kolejce…

Ceny (jednowjazdowa wiza na miesiąc)

  • Promesa: 6$
  • Opłata lotniskowa („visa stamp”): 25$

Czas oczekiwania: 2 dni robocze

 

#ProTip: Jeżeli nie chcecie spędzić zbyt wiele czasu na lotnisku, lepiej za wczasu wypełnić wniosek o wizę, zaoszczędzi Wam to trochę czasu – w kolejce trzeba zazwyczaj trochę poczekać.

#ProTip2: Jeśli kupujecie wizę przez Internet, to poszukajcie zagranicznych agencji, ponieważ ceny na polskich stronach oferujących załatwienie wizy są zdecydowanie wyższe.

#ProTip3: Jeżeli zdecydujecie się na „nagły” wyjazd do Wietnamu, nie martwcie się! Większość agencji pośredniczących ma również opcję ekspresowej przesyłki – wszystkie niezbędne dokumenty otrzymacie w ciągu 2 godzin! Oczywiście, za ten niesamowity pośpiech trzeba odpowiednio więcej zapłacić…

Uwaga! Nie zdziwcie się, kiedy pracownik odprawy na lotnisku, przed lotem do Wietnamu, poprosi was o dokumenty wizowe – pracownicy linii lotniczych maja obowiązek sprawdzić dokumenty, zanim wpuszcza was na pokład.

 

1.3. podróż z lotniska do centrum

Kiedy już przejdziecie wszystkie niezbędne kontrole na lotnisku Noi Bai w Hanoi, nadejdzie czas, aby udać się do centrum (jako że większość hoteli, hosteli, AirBnb etc. znajduje się w Old Quarter, starej część miasta, podajemy jak dostać się w te okolice).

Opcji jak zwykle jest kilka:

1. Taxi – najwygodniejsza i jak zwykle najdroższa z możliwości.

Cena: około 320 000 VND (53 złote)
Czas: 30 minut

2. Autobus miejski – mniej wygodna, ale zdecydowanie najtańsza opcja. Autobusy 7 (do stacji Kim Ma) i 17 (do stacji Long Bien), kursujące w godzinach 5-22, odjeżdżają co 15-20 minut spod hali przylotów lotniska Noi Bai.

Cena: 5000 VND (około 80 groszy)
Czas: około godziny

3. Minibus – opcja pośrednia, szybsza niż autobus, tańsza niż taksówka.

Cena: 32000-40000 VND (6-8 złotych)
Czas: około 45 minut.

Wbrew początkowym planom o podróży autobusem miejskim (ahoj, przygodo!), zdecydowałyśmy się na podróż mini vanem, głównie ze względu na późną porę  – włóczenie się około północy po Hanoi może być ciekawym doświadczeniem… Więc aby uniknąć czekania na autobus, czym prędzej znalazłyśmy busa, który odjechał, jak tylko się zapełnił – tu choć raz miałyśmy szczęście, bo byłyśmy ostatnimi pasażerami. Niewątpliwą zaletą tego środka transportu jest również to, że odwozi Was bezpośrednio do hotelu. 

 

W następnym poście druga część Hanoi know-how, a w niej wskazówki na temat kupna karty SIM, waluty i cen oraz miejsc, w których warto kupować.

 

Stay tuned!

W/W

Reklamy

2 myśli na temat “Hanoi know-how 1.0.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s