Kanchanaburi know-how 1.0.

Cześć!

W dzisiejszym poście opowiemy Wam trochę o Kanchanaburi, małym miasteczku położonym nad rzeką Kwai (tak, tą rzeką Kwai!), oddalonym niecałe 150 kilometrów od Bangkoku. Odpowiemy na pytanie, dlaczego warto się tam wybrać, podpowiemy, jak najłatwiej tam dotrzeć oraz co i gdzie zjeść. 

 

1.1. Dlaczego Kanchanaburi?

Kanchanaburi (nie tylko miasto, ale i cała prowincja) znane jest głównie ze względu na swoją historię, to właśnie w tym rejonie podczas II wojny światowej budowano „Kolej śmierci” (w tym słynny most na rzece Kwai). Budowa linii kolejowej, która miała połączyć Tajlandię z Birmą (Myanmarem), została zlecona w 1943 przez japońskiego cesarza – podczas jej budowy zginęły setki brytyjskich, australijskich, holenderskich oraz tajskich jeńcow. Mimo szaleńczego tempa, prac nigdy nie ukończono, a linia łącząca Tajlandię i Birmę nigdy nie została uruchomiona. To tu nagrano film „Most na rzece Kwai”, dramat opowiadający historię brytyjskich żołnierzy, którzy uczestniczyli podczas budowy mostu.

To właśnie historia jest głównym powodem, dla którego warto wybrać się w te strony. Oprócz tego prowincja obfituje w piękną naturę – znajduje się tu m.in. Erawan National Park, który warto odwiedzić.

1.2. Jak tam dotrzeć?

Do Kanchanaburi najlepiej wyruszyć z Bangkoku. Podróż w zależności od środka transportu zajmie nam od 2 do 3 godzin. Do wyboru mamy kilka opcji:

  1. Autobus

Autobusy do Kanchanaburi odjeżdżają z Southern Bus Terminal oraz Northern Bus Terminal. Jak to zwykle do wyboru mamy kilka opcji m.in. klimatyzowany autobus pierwszej klasy czy lokalny autobus (drugiej klasy, z manualnym przewiewem czyli otwartym oknem). My polecamy wybrać się z Południowego terminala jest on nieco oddalony od centrum, ale autobusy odjeżdżają przynajmniej raz na pół godziny.

Southern Terminal:

  • Autobus numer 81 – aby zakupić bilet należy udać się do kasy z numerem 79 bądź 80, potem (zazwyczaj) na peron 10, skąd odjeżdża autobus.
  • Czas: 2-2,5 godziny.
  • Cena: od 95 baht do 110 baht (w zależności od klasy) – 10-12 złotych.

Northern Terminal:

  • Autobus numer 9918.
  • Czas: 3 godziny.
  • Cena: od 100 do 122 baht (w zależności od klasy) – 11-14 złotych.

2. Pociąg

Codziennie z dworca Bangkok Thonburi (nie pomylić z Hua Lamphong!) odjeżdżają dwa pociągi: o 7.50 i 13.55 (przyjazdy kolejno o: 10.25, 16.24).

Jest to stosunkowo wygodna opcja, zwłaszcza jeśli mieszkacie po zachodniej stronie rzeki. Oprócz przystanku w Kanchanaburi, pociąg zatrzymuje się również na moście na rzece Kwai.

  • Czas trwania: 2,5 godziny (+ obowiązkowe opóźnienie).
  • Cena: 100 baht (około 11 złotych).

3. Mini van

Vany odjeżdżają zarówno z Południowego i Północnego Terminala (stacja Mo Chit), jak i bezpośrednio z Khao San Road. Podróż trwa około 2 godzin.

Pro tip: pamiętajcie, że informacja o tym, że mini-vany wyruszają z okolicy Victoria’s Monument, jest już nieaktualna. To połączenie zostało zlikwidowane i nie ma sensu szukać transportu w tamtej okolicy… chyba, że chcecie tak jak my błądzić przez kilkanaście minut z ciężkimi plecakami. (;

IMG_0991
Ot, typowy tajski autobus (ewidentnie drugiej klasy…)

1.3. Co i gdzie zjeść?

Obok stacji kolejowej w Kanchanaburi działa nocny targ i jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce, aby zjeść wieczorem. Oprócz tego warto również zajrzeć na night market, który odbywa się niedaleko stacji autobusowej. Polecamy również małą knajpkę z „tajskim rosołkiem”, która znajduje się naprzeciwko pierwszego ze wspomnianych targów – bardzo smaczna, bardzo pożywna i oczywiście… bardzo tania. (:

Jako że jest to popularny kierunek zwiedzania, w okolicy znajduje się również wiele turystycznych restauracji (tajskich i nie tylko), kawiarni oraz barów. Polecamy sprawdzić kawiarnię w bibliotece, „Library Cafe”, nie miałyśmy czasu, aby do niej zajrzeć, ale wygląda bardzo zachęcająco, poza tym słyszałyśmy o niej sporo dobrego. (:

W następnym poście opowiemy o tym, co można robić w Kanchanaburi: dlaczego warto pojechać trasą Kolei Śmierci, jakie to uczucie być ugryzionym przez rybę oraz dlaczego most na rzece Kwai, to nie najlepsze miejsce na spacer.

Stay tuned,

W/W

Reklamy

Jedna myśl na temat “Kanchanaburi know-how 1.0.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s