Bangkok know-how 2.0.

Hej!

Dzisiaj przedstawiamy drugi post z serii „Miasto know-how„. Tym razem garść informacji o cenach w Tajlandii, sklepach, a także odpowiedź na pytanie czy warto zaopatrzyć się w tajską kartę SIM.

Bangkok know-how 2.0.

2.1. kupno karty SIM

2.2. waluta i ceny podstawowych produktów

2.3. gdzie kupować?

 

2.0. Kupno karty SIM.

Rzecz bardzo przydatna i stosunkowo niedroga. Tajską kartę SIM możemy kupić bez problemu już na lotnisku. Wybór jest naprawdę spory. Do najbardziej popularnych operatorów należą: AIS, dtac, TrueMove H. 

Na lotnisku znajdziemy sporo ofert skrojonych dla turystów (tourist sim card, traveller sim card itd.), np. kartę na tydzień z internetem 500 MB (199 baht). W Tajlandii istnieje obwiązek rejestracji kart SIM, więc do kupna będzie nam potrzebny paszport.

Z naszego doświadczenia: kupno karty SIM nie jest czymś niezbędnym, ale zdecydowanie uczyni nasz wyjazd łatwiejszym, zwłaszcza jeśli planujemy zostać w danym miejscu dłużej (np. tak jak my – miesiąc). W zeszłym roku poruszałyśmy się po Tajlandii wyłącznie ze screenami map i wychodziło nam to całkiem nieźle. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że codziennie musimy poświęcić chwilę na zapisanie adresów/zdjęć map miejsc, które planujemy odwiedzić. Nie jest to specjalnie uciążliwe, ale wymaga dosyć dokładnego planowania dnia. Oczywiście, w przypadku zgubienia drogi zawsze można poprosić Taja lub innego turystę o pomoc (choć w pierwszym przypadku często musimy się liczyć z barierą językową mimo okazywanej przez mieszkańców serdeczności). Możemy również skorzystać z aplikacji typu Maps.Me, czyli map działających w trybie offline.

Tym razem stwierdziłyśmy, że internet w jednym telefonie to spora oszczędność czasu przy niewielkim koszcie. Nie skorzystałyśmy jednak z ofert typowo turystycznych, które, choć łatwiejsze do znalezienia, są droższe. Poza tym żadna z nich nie oferuje wyłącznie transferu danych, a na tym zależało nam najbardziej – aby darmowe minuty w roamingu „zamienić” na większą ilość danych. 

W najbliższym punkcie operatora AIS kupiłyśmy taryfę internetową taryfę miesięczną: 3GB danych na miesiąc + dodatkowy darmowy 1GB na pierwsze trzy dni.

Koszt: 50 baht za kartę SIM + 400 baht za taryfę (czyli około 50 złotych)

Więcej informacji: http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Thailand

 

2.2. Waluta i ceny podstawowych produktów

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest Baht.
Kurs Złotego do Bahta na 05.03.2017: 1 zł = 9 Baht.

Ceny w Tajlandii są stosunkowo niskie, w zdecydowanej większości przypadków sporo niższe niż w Polsce, choć z roku na rok można zaobserwować ich wzrost spowodowany m.in. rosnącą wśród turystów popularnością Tajlandii.

Ceny podstawowych produktów w przybliżeniu:

  • woda – około 7-12 baht za butelkę 500 ml (około 1 zł) – na marginesie; można pić wodę każdej firmy, nie tylko Nestle!
  • jogurt: tajski (bardzo słodki) – około 15 baht (około 1,5 zł) , firmy europejskiej około 20 baht (ok. 2 zł)
  • płatki śniadaniowe (mały kartonik – jedna porcja): 10 Baht (około 1 zł)
  • bułka (dosyć rzadko spotykana): 20-30 baht (3 zł)
  • zupa typu noodle: około 40 baht w miejscach nieturystycznych (ok. 4 złote) około 70-100 Baht w miejsach turystycznych
  • pad thai (tradycyjna tajska potrawa): 40-50 Baht (około 5 zł) w miejscach nieturystycznych do około 100 bahtów miejscach turystycznych (około 10 zł)
  • curry (zielone, czerwone, massaman): od 40 baht do nawet 120 baht (wzwyż) w miejsach turystycznych (około 4-12 zł)
  • piwo tajskie Chang/Singha (330ml): 30-50 baht (około 3 do 5 złotych)
  • CocaCola i jej gazowane siostry (330ml): 10-30 baht (od około złotówki do 3-4 złotych)
  • świeże pokrojone owoce (mango, pomelo, ananas, banany, arbuz): od 15 baht do 50 baht w miejscach turystycznych

Z naszego doświadczenia: jak można się spodziewać tendencja jest prosta: im mniej turystów tym niższa cena. Ceny w każdym sklepie spożywczym 7/11 są stałe i można w nim znaleźć wszystkie podstawowe produkty. Najautentyczniejsze smaki spotkamy na straganach ulicznych i tam, gdzie najmniej białych twarzy 🙂

 

2.3. Gdzie kupować?

7/11 – odpowiednik polskiej Żabki, w samym Bangkoku jest ich około 3700, zawsze znajdują się „tuż za rogiem”, kupimy tam podstawowe produkty żywnościowe (napoje, płatki śniadaniowe, chipsy, jogurty, chleb tostowy itd.) i kosmetyczne (bardzo małe opakowania proszków do prania, szampony, żele pod prysznic, podpaski, pasty do zębów itp.). Najczęściej można tam znaleźć również karty sim dla turystów.

Tops Market – zdecydowanie drogi supermarket, gdzie znajdziemy absolutną większość europejskich produktów – od serów typu parmezan i gorgonzola przez chleb i wędliny do czekolad Lindt. Dobre miejsce na tęsknotę za europejskim jedzeniem, która dopadnie Was po kilku tygodniach jedzenia tajskich potraw (gwarantujemy!). Ceny bliższe raczej tym brytyjskim niż polskim. Tops Market znajdziemy m.in. w wielu galeriach handlowych typu Grand Plaza.

Tesco Lotus Express i Tesco Lotus – czyli mała, gdzie znajdziemy produkty podobne do tych w 7/11, i duża wersja Tesco, oferująca to, co zwykle znajdziemy w Tesco tyle, że w tajskiej wersji (więcej zupek instant niż wędlin plus naprawdę zadziwiająca różnorodność proszków do prania :D).

Targi z owocami i warzywami – bardzo świeże produkty za bardzo niską cenę

Galerie handlowe typu Grand Plaza/Central Plaza – wszystkie marki zachodniego świata w jednym miejscu – od Zary przez Top Shop po Nike – wszystko oryginalne łącznie z oryginalnym cenami (mniej więcej takie same jak w Europie).

JJ Market/Chatuchak Market (targowisko próżności) – od podrabianych plecaków Fjalravenkanken do szczeniaczków rasy Chow Chow. Tutaj znajdziecie niemal wszystko – aż się prosi o osobny wpis. 🙂

 

Następna część „miasta know-how” zapowiada się… pysznie!

Stay Tuned!

W/W

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s